Umarł król i nie żyje

15 Paźdź

-Kto jest na tym zdjęciu?

-Ja

-I kto jeszcze?

-Król Sihanouk. On zginął na wojnie.

No nie… Nie na wojnie. Zmarł dokładnie rok temu 15.10.2012 w wieku 89 lat.

Mieszkaliśmy wówczas w Kampong Chnang i o królu wiedziałam tyle, że ma wielki szacunek wśród ludu khmerskiego, że był doskonałym dyplomatą i nawet Pol Pot nie śmiał podnieść na niego meczety i zdecydował się jedynie na areszt domowy. Że bzykał po kątach na potęgę, a jego syn następca tronu skończył szkołę artystyczną w czeskiej Pradze i wszyscy z lekkim uśmieszkiem mówią o tym, że o to linia wygasa, bo syn uwielbia pięknych chłopców.

Przed każdym domem powiewała flaga. Ogłoszono żałobę narodową. Atmosfera w kraju była naprawdę podniosła. Wszystkie urzędy i instytucje organizowały „ołtarzyki” ze zdjęciem króla. Od tego momentu Młody bez problemu rozpoznaje podobiznę Sihanouka i flagę Kambodży. Phnom Penh dotknął paraliż komunikacyjny. Dlatego, kilka miesięcy później, kiedy odbywał się pogrzeb, mieszkańcy stolicy zabarykadowali się w domach z zapasami żywności, ewentualnie wyjechali. Phnom Penh było puste aż miło!

Po roku wiadomo, że nowy król jest marionetką, (chociaż kończył taniec, a nie lalki) i najmniejsze nieposłuszeństwo wobec partii rządzącej* spowoduje zmianę konstytucji – Kambodża przestanie być królestwem i król pójdzie na bezrobotne. Ale władza wie, że lud starego króla uwielbia, więc na rocznicę śmierci fundnięto Sihanouka z brązu za 1,2 mln $. W najnowszych przewodnikach po Kambodży zapewne będzie uwzględniony, jest duży i ogrodzony. Znajduje się niedaleko Independent Monument. Jak się dobrze ustawi do fotki, to można dwie statuy jednym ujęciem złapać.

*Partia rządząca CPP (Cambodian People Party). Liderem jest Hun Sen będący premierem od 1985. To jeden z trzech najdłużej rządzących przywódców na świecie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: